Balenatorja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një balenatore me avull dhe e pajisur me një top me fuzhnjë nga Spt-Îles (Kebek), rreth vitit 1900.
Balenatorja japoneze Nisshin Maru duke kapur një balenë nënë me një të vogël.

Balenatorja, e njohur edhe si balenagjuajtësja ose anija balenagjuajtëse, është një anije e specializuar në gjuetinë e balenave, si dhe kapjen dhe/ose përpunimin e tyre. 

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Demerliac, Alain (1996) La Marine De Louis XVI: Nomenclature Des Navires Français De 1774 À 1792. (Nice: Éditions OMEGA). ISBN 2-906381-23-3