Basil Ringrose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Basil Ringrose (1653-1683) ishte një piratë, navigator, gjeograf dhe autor anglez.

Ringrose kaloi Istmin e Darinës më 1680 me një grup piratësh. Në këtë udhëtim ai krijoi tabela të gjera të ishujve, tinguj, udhëzime shteruese detare dhe simbole për të shënuar shkëmbinj dhe ujë të cekët.[1] I rrjedhshëm në latinisht dhe frëngjisht, ai shpejt mësoi spanjisht që të veprojë si përkthyes.[2][3]

Kapiten Bartholomew Sharp, Lionel Wafer, John Coxon, Edmund Cooke, William Dick dhe William Dampier ishin gjithashtu anëtarë të ekuipazhit. Dampier i referohet Ringrose si nxënës i një mbjellësi në Xhamajka. Në fund të udhëtimit, Ringrose dhe disa bashkëpunëtorë të ekuipazhit morën hartat dhe tabelat në Dartmouth për të shitur.[4]

Në tetor 1683, Ringrose lundroi në Cygnet me Kapiten Swan, si Supercargo. Në bregdetin meksikan në Santa Pecaque, ekuipazhi plaçkiti fshatin. Kapiteni Swan dërgoi 54 burra me kuaj të ngarkuar përsëri në spirancë, midis tyre Ringrose. Ata u vendosën nga ushtarët spanjollë dhe u masakruan.[5][6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Preston, Diana & Michael. A Pirate of Exquisite Mind,1952. p. 60
  3. ^ Preston, Diana (26 maj 2009). A Pirate of Exquisite Mind: Explorer, Naturalist, and Buccaneer: The Life of William Dampier (në anglisht). Bloomsbury Publishing. fq. 60. ISBN 978-0-8027-1813-6.
  4. ^ Lane. Pillaging the Empire: Piracy in The Americas 1500–1750 (në anglisht). M.E. Sharpe. fq. 142. ISBN 978-0-7656-3083-4.
  5. ^ Alexandre Olivier Exquemelin; Basil Ringrose (1893). The Buccaneers of America (në anglisht). S. Sonnenschein & Company. fq. 28–.
  6. ^ Cordingly, David (1996). Pirates: Terror on the High Seas, from the Caribbean to the South China Sea (në anglisht). Turner Pub. fq. 73. ISBN 978-1-57036-285-9.