Batanija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Batanije)
Shtrati nga Henri de Toulouse-Lautrec përshkruan dy njerëz nën një batanije

Një batanije është një copë pëlhure e butë mjaft e madhe për të mbuluar ose për të mbuluar pjesën më të madhe të trupit të përdoruesit dhe mjaft e trashë për ta mbajtur trupin të ngrohtë duke bllokuar nxehtësinë rrezatuese të trupit që përndryshe do të humbiste përmes konvekcionit.

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shumë lloje të materialit të batanijeve, si leshi, përdoren sepse janë më të trashë dhe kanë pëlhurë më të konsiderueshme, por pambuku mund të përdoret gjithashtu për batanije të lehta. Batanijet e leshit janë më të ngrohta dhe gjithashtu relativisht të ngadalta për t'u djegur në krahasim me pambukun. Llojet më të zakonshme të batanijeve janë akrilik i thurur, poliestër i thurur, vizon, pambuk, dhe lesh. Batanijet vijnë gjithashtu me punime ekzotike dhe materiale ekzotike si afgan me grep ose një mbulesë mëndafshi.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batanijet janë përdorur nga ushtarakët për shumë shekuj.[1] Ushtarakët janë disa nga konsumatorët e vetëm më të mëdhenj të batanijeve të leshta. Batanijet ushtarake priren të jenë gri të trashë, me fibra të trasha mbi 20 mikron.

Batanije speciale të njohura si batanije për fëmijë përdoren për të mbrojtur foshnjat nga i ftohti. Fëmijët e vegjël (dhe disa të rritur) mund të përdorin gjithashtu një batanije si një objekt rehati.[2]

Batanijet mund të shtrihen në tokë për një piknik ose ku njerëzit duan të ulen në një zonë me bar ose baltë pa i ndotur rrobat e tyre. Për këtë qëllim janë krijuar batanije të përkohshme.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Palmer, Alexandra (2004). Fashion: A Canadian Perspective (në anglisht). University of Toronto Press. ISBN 9780802085900.
  2. ^ Gerritzen, Mieke; Lovink, Geert; Kampman, Minke (2011). I Read where I Am: Exploring New Information Cultures (në anglisht). Graphic Design Museum. ISBN 9789078088554.