Baton Rouge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baton Ruzh
Baton Rouge
Qytet
noform
Flamuri_figura
Famuri i Baton Ruzh
Vendndodhja
Baton Ruzh is located in SHBA
Baton Ruzh
Baton Ruzh

Koordinatat: 30°27′9″V 91°8′25″P / 30.45250°V 91.14028°P / 30.45250; -91.14028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Louisiana
Kryetari i Bashkisë Melvin "Kip" Holden
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 204,8 km2
Lartësia 14 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 229,553 banorë
Dendësia 1.144,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1719
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 225
Koordinatat 30° 27′ 9″ Veri

91° 8′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.brgov.com

Baton Rouge (shqiptohet: Baton Ruzh) është kryeqyteti i shtetit LuizianaSHBA-së. Ai qyteti i dytë më i madh në shtet, dhe kishte një popullsi prej 229.553 banorësh në regjistrimin e vitit 2010.

Baton Ruzh është një qender industriale, petrokimike, mjekësore, kërkimore dhe e rritjes teknologjike e jugut amerikan. Porti i Baton Ruzhit është porti i dhjetë më i madh në Shtetet e Bashkuara në aspektin e tonazhit të përpunuar.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baton Ruzh ka një ekonomi të fortë që ka ndihmuar qytetin të renditet si një nga "10 vendet më të mirë për të rriturit" në vitin 2010 nga ana e Revistës Portofol dhe një nga 20 qytetet më të mirë në Amerikën e Veriut për fuqinë ekonomike nga Instituti Brookings. Në vitin 2009, qyteti u rendit si qyteti i 9-të më i mirë në vend për të filluar një biznes të ri nga CNN. Lamar Advertising Company e ka selinë e saj në Baton Ruzh.