Baton Rouge

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baton Rouge
Baton Rouge
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 229.553
Faqja zyrtarewww.brgov.com

Baton Rouge (shqiptohet: Baton Ruzh) është kryeqyteti i shtetit LuizianaSHBA-së. Ai qyteti i dytë më i madh në shtet, dhe kishte një popullsi prej 229.553 banorësh në regjistrimin e vitit 2010.

Baton Ruzh është një qender industriale, petrokimike, mjekësore, kërkimore dhe e rritjes teknologjike e jugut amerikan. Porti i Baton Ruzhit është porti i dhjetë më i madh në Shtetet e Bashkuara në aspektin e tonazhit të përpunuar.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baton Ruzh ka një ekonomi të fortë që ka ndihmuar qytetin të renditet si një nga "10 vendet më të mirë për të rriturit" në vitin 2010 nga ana e Revistës Portofol dhe një nga 20 qytetet më të mirë në Amerikën e Veriut për fuqinë ekonomike nga Instituti Brookings. Në vitin 2009, qyteti u rendit si qyteti i 9-të më i mirë në vend për të filluar një biznes të ri nga CNN. Lamar Advertising Company e ka selinë e saj në Baton Ruzh.