Bazilika

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Bazilika.

Basilika (nga greqishtja βασιλική basiliké = „sallë mbretërore“, latinisht e plotë: basilica domus)ka qënë në fillim emri i sallës ku bëheshin mbledhjet per gjyqe dhe mbledhje per biznes (p.sh. salla e tregut)në ndërtesa të rëndësishme .