Bazilisku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Basilisk aldrovandi.

Në bestiaret dhe legjendat evropiane, një bazilisk (/ˈbæsɪlɪsk/ ose /ˈbæzɪlɪsk/) është një zvarranik legjendar i njohur si një mbret gjarpër, i cili shkakton vdekjen për ata që e shikojnë në sy. Sipas Natyralis Historia të Plinit Plakut, bazilisku i Kirenës është një gjarpër i vogël, "jo më shumë se dymbëdhjetë centimetra i gjatë", që është kaq helmues, saqë lë pas një gjurmë të gjerë helmi vdekjeprurës dhe vështrimin e tij. është gjithashtu vdekjeprurëse.

Dobësia e baziliskut është aroma e nuselalës, e cila, sipas Plinit, u hodh në vrimën e baziliskut, e dallueshme sepse disa nga shkurret dhe bari përreth ishin djegur nga prania e saj. Është e mundur që legjenda e baziliskut dhe lidhjes së tij me nuselalin në Evropë të jetë frymëzuar nga rrëfimet e disa llojeve të gjarpërinjve aziatikë (siç është kobra mbreti) dhe grabitqari i tyre natyror, mangusta.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]