Beaufort (South Carolina)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Beaufort
Beaufort
Qytet
Qendra e Bjufort
Qendra e Bjufort
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 12,361
{{{postal_code_type}}}
29901-29907
Faqja zyrtarewww.cityofbeaufort.org
Vendodhja e Bjufortit në Karolinën e Jugut

Beaufort (shqiptohet Bjufërt) është një qytet në Karolinën e JugutShteteve të Bashkuara dhe qendra e Qarkut Bjufort. Ai është qyteti i dytë më i vjetër në Karolinën e Jugut, pas Charleston.

Beaufort ndodhet në Ishullin Port Royal, në zemër të Ishujve të Detit dhe Zonës së Poshtme të Karolinës së Jugut. Qyteti njihet për mbajtjen e një karakteri historik duke ruajtur arkitekturën antebellum të tij.

Qyteti është quajtur "Qyteti i Vogël Jugor më i Mirë" nga Revista Southern Living dhe një nga "50 Qytetet më të Mirë për Aventurë" nga kanali televiziv National Geographic Adventure.