Beaverville, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Beaverville, Illinois
fshat
Vendndodhja
Beaverville, Illinois is located in SHBA
Beaverville, Illinois
Beaverville, Illinois

Koordinatat: 40°57′16″V 87°39′16″P / 40.95444°V 87.65444°P / 40.95444; -87.65444

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku Iroquois
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 206 m (m.n.d.)
Popullsia 391 banorë (2000)
Dendësia 575.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 60912
Prefiksi 815
Koordinatat 40° 57′ 16″ Veri

87° 39′ 16″ Perëndim

Beaverville, Illinois është një fshat në qarkun Iroquoisshtetit federal Illinois, SHBA. Në Beaverville, Illinois jetojnë 391 banorë (2000), dhe dendësia e popullisë është 575.8 banor/km2 (1492.4 banorë/sq mi). Fshati ka një sipërfaqe prej (0.27 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (676 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Beaverville, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale