Bedroni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bedron
Αχαϊκόν
Fshat
Vendndodhja
Bedron is located in Greqia
Bedron
Bedron
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Perëndimor
Qarku Ahai
Komuna Ahaia Perëndimor
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 47 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 7′ 23″ Veri

21° 35′ 59″ Lindje

Popullsia 192 banorë (2011)

Bedron[1] (greqisht: Αχαϊκόν/Akhaïkón) është fshat në qarkun i Ahaisë, Greqi. Përpara vitit 1928, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπερδόνι/Berdóni edhe Μπεδρόνι/Bedróni.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 31.
  2. ^ Πανδέκτης: Bedróni - Akhaïkón