Bekuerel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bekuerel, (simboli: Bq); (gjuha anglisht: Becquereli) është njësia matëse në sistemin SI për radioaktivitetin. Një Bq përcaktohet si aktiviteti i një material radioaktiv ku një bërthamë dezintegrohet për sekondë. Ndaj një Bq është e barabartë me s−1. Becquereli e ka marrë emrin nga Henri Becquerel, i cili çmimin Nobel me Pierre dhe Marie Curie për zbulimin e radioaktivitetit. Në një masë të fiksuar me material radioaktiv, numri i becquerelëve ndryshon me kohën.

Lidhje të jashtm e[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]