Bemidji, Minnesota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bemidji, Minnesota
qytet
noform
Statues of Paul Bunyan and Babe the Blue Ox
Vendndodhja
Bemidji, Minnesota is located in SHBA
Bemidji, Minnesota
Bemidji, Minnesota

Koordinatat: 47°28′25″V 94°52′49″P / 47.47361°V 94.88028°P / 47.47361; -94.88028

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Minnesota
Qarku Beltrami
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 36.62 km2
 •  tokësore 33.46 km2
 •  ujore 3.16 km2
Lartësia 416 m (m.n.d.)
Popullsia 13431 banorë (2010)
 •  urbane 16,000 (roughly) banorë
Dendësia 401.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Central-6
Verore Central-5
Kodi Postal 56601
Prefiksi 218
Koordinatat 47° 28′ 25″ Veri

94° 52′ 49″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.bemidji.mn.us

Bemidji, Minnesota është një qytet në qarkun Beltramishtetit federal Minnesota, SHBA. Në Bemidji, Minnesota jetojnë 13431 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 401.4 banor/km2 (1039.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 36.62 km2 (14.14 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 416 m (1365 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bemidji, Minnesota – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale