Bensheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Bensheim
—  qytet  —
stema_figura
Pamje nga Bensheim

Administrimi
Shteti Gjermania Gjermania
Nënndarja 1 Hesia
Nënndarja 2 Darmstadt
Nënndarja 3 Bergstraße
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°40′0″V 8°37′0″L / 49.66667°V 8.61667°L / 49.66667; 8.61667 (Bensheim)Koordinatat: 49°40′0″V 8°37′0″L / 49.66667°V 8.61667°L / 49.66667; 8.61667 (Bensheim)
Lartësia 123 m (m.n.d)
Sipërfaqja 57,83 km2
Popullsia 39.611 banorë 31-12-2008
Dendësia 684,96 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Prefiksi 06251
Targa HP
Kodi Postar 64601–64625
Vendndodhja
Bensheim is located in Gjermania
Bensheim
Bensheim
www.bensheim.de
(gjermanisht )

Bensheim është një qytet në qarkun Bergstraße, në jug të landit Hese, Gjermani. Qyteti shtrihet pranë vargut malor Odenwald, por njëkohësisht ka pamje të gjerë në luginën e Rinit. Me pothajse 40,000 banorë është qyteti më i populluar i qarkut. Në vitin 1976, qyteti mikpriti festivalin e 16-të shtetëror Hessentag.

Galeria fotografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bensheim Panorama 01.jpg

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bensheim – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Evropa-Gjeo-cung