Berbati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Berbat
Προσύμνη
Fshat
Vendndodhja
Berbat is located in Greqia
Berbat
Berbat
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Peloponez
Qarku Argolidhë
Komuna Argo-Harvat
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 275 m (m.n.d.)
Koordinatat 37° 42′ 45″ Veri

22° 50′ 24″ Lindje

Popullsia 589 banorë (2011)

Berbat[1] (greqisht: Προσύμνη/Prosímni) është fshat në qarkun i Argolidhës, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Μπερμπάτι/Berbáti.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 42.
  2. ^ Πανδέκτης: Berbáti - Prosímni