Berberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Berber)
Futbollisti italiano-argjentinas Omar Sivori në dyqan berberi.

Berber është një person, profesioni i të cilit është kryesisht prerja, veshja, stilimi dhe rruajtja e flokëve ose mjekrës së burrave dhe djemve. Dyqanet berberi janë gjithashtu vende të ndërveprimit shoqëror dhe diskutimit publik. Në disa raste, berberët janë gjithashtu forume publike. Ato janë vende të debateve të hapura, që shprehin shqetësimet e publikut dhe angazhojnë qytetarët në diskutime rreth çështjeve bashkëkohore.

Në kohët e mëparshme, berberët (të njohur si kirurgë berber) kryenin gjithashtu kirurgji dhe stomatologji. Me zhvillimin e brisjeve të rrojes dhe prevalencën në rënie të mjekrës, në kulturat anglofonike, shumica e berberëve tani specializohen në prerjen e flokëve të kokës së meshkujve në krahasim me qimet e fytyrës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]