Profesioni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Profesioni është një zanat i themeluar mbi një trajnim arsimor të specializuar, qëllimi i të cilit është furnizimi me këshilla pa interes dhe në shërbim të tjerëve, për një kompensim të drejtpërdrejtë dhe të caktuar, tërësisht larg nga pritjet e tjera të fitimeve të biznesit [1].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jesusi dhe doktori i Faith,
nga shoqëruesit të Giuseppe Ribera

Mënyrë klasike, ka qenë që vetëm tri: hyjnia, mjekësi, dhe ligji[2]— të ashtu-quajtur "profesione të mësuar". Objektivat kryesore që bëjnë një profesion të identifikohet si një profesion janë:

 1. Bëhet një profesion me kohë të plotë;
 2. Themelohet shkolla e parë e trajnimit;
 3. Themelohet shkolla, universiteti i parë;
 4. Themelohet Shoqata e parë lokale;
 5. Themelohet Shoqata Kombëtare e parë;
 6. U futën kodet e etikës profesionale;
 7. Shteti themeloj ligjet e licensimit .[2]

Me rritjen e teknologjisë dhe specializimit profesionale në shekullin e 19-të, organet e tjera filluan të kërkojnë statusin profesional: farmaci, mjekësinë veterinare, infermierinë, mësimdhënie, bibliotekarisë, optometri dhe punës sociale, të cilat mund të pretendojnë, duke përdorur këto objektiva, të jenë të profesione nga 1900 [3].

Ashtu si disa profesione që rritet në status dhe pushtet nëpër faza të ndryshme, kështu që të tjerët mund të zvogëlohen9ose humbin pushtet). Kjo është e karakterizuar nga rrobat e kuqe e peshkopëve duke i hapur udhë rrobave të zeza të avokatëve dhe pastaj rrobave të bardha të mjekëve [4]. Kohët e fundit janë zyrtarizuar disiplina, të tilla si arkitektura, tani kanë periudha të gjata të studimit në mënyrë të barabartë lidhur me to [5].

Lista e profesioneve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Professioet përfshijnë:[6][7]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ New Statesman, 21 April 1917, article by Sidney Webb and Beatrice Webb quoted with approval at paragraph 123 of a report by the UK Competition Commission, dated 8 November 1977, entitled Architects Services Arkivuar 2 prill 2014 te UK Government Web Archive (in Chapter 7). Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
 2. ^ a b Perks, R.W.(1993): Accounting and Society. Chapman & Hall (London); ISBN 0-412-47330-5. p.2.
 3. ^ Buckley, J.W. & Buckley, M.H. (1974): The Accounting Profession. Melville, Los Angeles. Quoted by Perks, p.4.
 4. ^ Zola, I.K. (1977): Healthism and disabling medicalization. Marion Boyars Publishers, New York. Quoted by Perks, p.4.
 5. ^ Ideas and Beliefs in Architecture and Industrial design: How attitudes, orientations and underlying assumptions shape the built environment. Oslo School of Architecture and Design. ISBN 82-547-0174-1.
 6. ^ "Lorne M. Fienberg, ''Examples of Professions''" (PDF). Marrë më 2009-11-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "CALIFORNIA STANDARDS FOR THE TEACHING PROFESSION" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 tetor 2009. Marrë më 2009-11-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)