Jump to content

Juristi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Juristi
Pikturë të shekullit të 19 të avokatëve,
nga artisti francez Honoré Daumier
Profesioni
EmratJurist, Këshilltar ligjor
Sektorët e
aktivitetit
Ligj, Biznes
Përshkrimi
Kompetencatnjohje dhe zbatim i legjislacionit
Edukimi i nevojshëmBachelor në Drejtësi
Punë të
ngjashme
Avokati, Magjistrati

Një jurist është një profesionist i edukuar në Jurisprudencë, i cili studion, zhvillon, praktikon dhe aplikon ligjin dhe ofron këshillim ligjor.[1]

Në shumë vende Evropiane që ndjekin sistemin ligjor civil, të tilla si Shqipëria apo Kosova, titulli jurist është një term i përgjithshëm që përfshin të gjithë ato profesionistë që kanë mbaruar studimet në Drejtësi; sidomos ato që nuk janë liçensuar akoma si avokatë ose si magjistratë.[2]

Detyrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Juristët mund të punësohen në sektorë të ndryshëm të administratës publike qëndore dhe vendore, ose në Departamentet ligjore të bizneseve private.[3] Disa nga detyrat e juristit që punon për biznesin janë:[4]

  • Përfaqësimi i shoqërisë pranë institucioneve administrative dhe ndjekja e procedurave ligjore, ankimimeve dhe korrespondencës zyrtare me autoritetet shtetërore, për çështje të caktuara ligjore të veprimtarisë së shoqërisë.
  • Hartimi i kontratave dhe marrëveshjeve të ndryshme që shoqëria lidh me klientët, furnitorët dhe punonjësit e saj.
  • Menaxhimi dhe ndjekja e proçedurave të prokurimit për shoqërinë.
  • Përfaqësimi i shoqërisë në marrëdhënie me të tretë, sidomos në lidhje me përfaqësuesit ligjorë të të tretëve.
  • Hartimi i dokumenteve të tjera ligjore të nevojshme nga shoqëria.
  • Arkivimi dhe protokollimi i dokumentacionit ligjor.

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Henry Campbell Black, Black's Law Dictionary, 5th ed. (St. Paul: West Publishing Co., 1979), 799.
  2. ^ "Kuvendi i Kosovës: Ligji për Provimin e Jurisprudencës" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 shtator 2017. Marrë më 27 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Universiteti i Elbasanit: Programet e Studimit
  4. ^ Juriste:Kërkesat[lidhje e vdekur]