Kirurgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr.Ehtuish duke bërë operacion kirurgjike

Kirurgu është doktor i cili bën operacion kirurgjike. Kirurg ka edhe në podiatri, stomatologji dhe fushat veterinare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personi i parë i cili ka bërë kirurgji ishte mjeku indian i shekullit 6-të, Sushruta. Ai specializoi në kirurgji plastike kozmetike dhe ka bërë edhe operacione rhinoplastike[1]. Mjeku i Epokës së Artë Islame El Zahravi është konsideruar si kirurgu më i madh i cili është shfaqur në Botën Islame, dhe është përshkruar si "babai i kirurgjisë".[2] Kontributi i tij më i madh në mjekësi është Metoda e Mjekësisë, enciklopedi me tridhjetë vëllime me praktikë mjekësore.[3] Ai ishte mjeku i parë i cili përshkroi shtatzëninë ektopike dhe mjeku i parë për të identifikuar natyrën e trashëguar të hemofilisë.

Specializimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kirurgji kardiak
 • Kirurgji kolorektale
 • Kirurgji dentare
 • Kirurgji të transplantimit
 • Kirurgji vaskulare
 • Kirurgji neurologjike
 • Kirurgji orale dhe maksilofaciale
 • Obstetrikë dhe gjinekologji
 • Kirurgji ortopedike
 • Kirurgji plastike
 • Kirurgji pediatrike
 • Kirurgji onkologjike
 • Kirurgji të traumës
 • Kirurgji kardiotorakale

Në Shtetet e Bashkuara, Departamenti i Punës e përshkruan kirugun "mjek që trajton sëmundjet, plagët dhe deformimet me metoda kirurgjikale pushtuese, minimale invazive ose jo invazive, të tilla si përdorimi i instrumenteve, pajisjeve ose manipulimit manual".[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ira D. Papel, John Frodel, Facial Plastic and Reconstructive Surgery
 2. ^ Ahmad, Z. (St Thomas' Hospital) (2007), "Al-Zahrawi - The Father of Surgery", ANZ Journal of Surgery, 77 (Suppl. 1): A83, doi:10.1111/j.1445-2197.2007.04130_8.x {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ al-Zahrāwī, Abū al-Qāsim Khalaf ibn ʻAbbās; Studies, Gustave E. von Grunebaum Center for Near Eastern (1973). Albucasis on surgery and instruments. University of California Press. ISBN 978-0-520-01532-6. Marrë më 16 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Occupational Employment Statistic: Occupational Employment and Wages, May 2015: 29-1067 Surgeons". www.bls.gov. Marrë më 2016-04-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)