Arkitekti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arkitekt
Një arkitekt në tabelën e vizatimit, 1893.
Profesioni
EmratArkitekt
Sektorët e
aktivitetit
Arkitekturë
Zhvillimin e pasurive të patundshme
Planifikimi urban
Konstruktimi
interior design
Inxhinieria e ndërtimit
Përshkrimi
Kompetencatnjohuri teknike, planifikimin e ndërtimit, aftësi për projektimin dhe menaxhimin
Edukimi i nevojshëmshih kërkesat profesionale

Një arkitekt është një person i trajnuar në planifikimin, projektimin dhe mbikëqyrjen e ndërtimit të objekteve. Të praktikosh arkitekturën do të thotë të ofrosh ose bëjsh shërbime në lidhje me projektimin dhe ndërtimin e një ndërtese, ose grup të ndërtesave dhe hapësirës e vendit që rrethon ndërtesat, që kanë si qëllim kryesore shfrytëzimin ose përdorimin nga njerëzit [1].

Etimologjia, arkitekt rrjedh nga gjuha latine architectus, e cila ne vetvete rrjedh nga greqishtja e lasht arkhitekton (arkhi-, shef + tekton, ndërtues), i.e. shefi ndërtimit.[2]

Origjina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë gjithë historisë së lashtë dhe mesjetare, dizajn më arkitektonike dhe ndërtimore u realizua nga artizanët, të tilla si muratorë, dhe marangozë. Deri në kohët moderne nuk kishte dallim të qartë midis arkitektit dhe inxhinierit. Në Evropë, tituj "arkitekt" dhe "inxhinier" ishin kryesisht variacione gjeografike duke iu referuar të njëjtit person.

Arkitektura në praktikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kërkesat profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://nslegislature.ca/legc/bills/60th_1st/3rd_read/b115.htmTransclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.
  2. ^ Online Etymology of the term "architect"Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]