Jump to content

Farmacisti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një grua duke u konsultuar me një farmacistë

Farmacisti ose exhzaxhiu i njohur poashtu si kimistë është person i cili merret me farmaci.

Farmacisti është anëtarë i një skuadre shëndetësore i cili merret me kujdesin e pacientëve.[1][2]

Farmacistët i nënshtrohen arsimit në nivelin universitar për të kuptuar mekanizmat dhe veprimet biokimike të drogës, përdorimit të drogës, rolet terapeutike, efektet anësore, ndërveprimet potenciale të drogës dhe parametrat e monitorimit. Kjo është e bashkuar me anatominë, fiziologjinë dhe patofiziologjinë. Farmacisti interpreton dhe komunikon këtë dije të specializuar tek pacientët dhe mjekëve.

Farmacistë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A Situational Analysis of Human Resource Issues in the Pharmacy Profession in Canada. Arkivuar 3 dhjetor 2008 tek Wayback Machine Human Resources Development Canada, 2001. Accessed 15 July 2011.
  2. ^ MedScape News, Preceptors' Perspectives on Benefits of Precepting Student Pharmacists, accessed 15 July 2011.