Universiteti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Bolonja është universiteti i parë në botë
Ndërtesa kryesore aktuale e Universiteti i Tartusë (që u themelua në shekullin e 17-të) është ndërtuar në shekullin e 19-të. Universiteti është një nga universitetet më domethënës dhe më prestigjioz në botë sot.[1][2]

Universiteti është një institucion i lartë shkollimi. Edukimi universitar është edukim i cili vjen pas mbarimit të shkollës së mesme. Universitete (shkurtimi nga gjuha latine Universitas magistrorum scholarium bashkesia e mësuesve dhe studentëve) universitetet jane shkolla te larta me të drejtën e doktoraturës [1], i cili të shërbejë mirëmbajtjen dhe zhvillimin e shkencave përmes hulumtimit, mësimdhënies dhe studimit [2], ofrojnë seri të plotë të mundshëm të lëndëve (universalitetit) dhe për ta pajisur nxënësit e tyre me shkencë-kualifikime në lidhje profesionale [3].

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Lista e universiteteve në Shqipëri
  2. Lista e universiteteve në Kosovë
  3. Lista e universiteteve në Maqedoni

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vaticano 2011 (88).JPG Ky artikull në lidhje me Universiteti është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

  1. ^ UT scored higher in QS World University Rankings|University of Tartu
  2. ^ University of Tartu|THE World University Rankings