Esnafi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Esnafi ka qenë një lloj shoqate a korporate zejtarësh dhe dyqanxhinjsh të të njëjtit profesion, duke përbërë një shtresë apo klasë më vete në strukturën shoqërore edhe shqiptare, sidomos gjatë sundimit të Perandorisë Osmane.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Esnafi ishte lloji i sindikatave deri në vitet e pas Luftës II-të Botërore (1950-ta).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 256–257.