Jump to content

Hallva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hallva me arra

Hallva është emri për një lloj të caktuar ëmbëlsirash me përbërje të dendur me rrënjët nga Lindja, i përdorur në Ballkan, Lindjen e Afërme e të Mesme, Afrikën Veriore, Kaukaz, Bririn e Afrikës, Maltë, Europën Perëndimore dhe mërgatën hebree. 3 lugë gjelle miell , 1 kubik gjalp , 1 - 1/2 ujë sheqer , arra me shumicë , edhe uji që shihet me sy.

Hallva

Skuqet mielli me gjalpin , pasi arrin një ngjyrë mjalti të errët , hidhet uji i nxehtë avash avash , dhe duhet të përzihet vazhdimidht që të mos bëhet kokrra-kokrra , gjatë kësaj kohe përzihet me sheqer deri sa të bëhet një masë e kapshme , pastaj i shtohen arrat , përzihet pak fare dhe duhet të jetë pak a shumë e butë si brumi që zihet për byrek , ndahet në pjatë dhe lihet të ftohet . Për ndarjen në pjatë forma përdoret sipas dëshirës , ose përdorni lugën.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]