Briri i Afrikës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Biriri i Afrikës përfshin territoret e Somalisë, Etiopisë, Xhibutit dhe Eritresë

Briri i Afrikës është një gadishull në Afrikën Lindore[1] që futet në kanalin Guardafui, shtrirë përgjatë anës Jugore të Gjirit të Adenit dhe Detit të Kuqjugperëndim. Zona është projekti lindor i kontinentit Afrikan. Briri i Afrikës nënkupton rajonin që përmban vendet e Xhibutit, Eritresë, Etiopisë dhe Somalisë.[2][3][4][5] Studimet rajonale mbi Bririn e Afrikës kryhen, ndër të tjera, në fushat e Studimeve Etiopiane, si dhe Studimeve Somaleze.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "United Nations - Geographical Regions" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Robert Stock, Africa South of the Sahara, Second Edition: A Geographical Interpretation, (The Guilford Press: 2004), p. 26
  3. ^ Michael Hodd, East Africa Handbook, 7th Edition, (Passport Books: 2002), p. 21: "To the north are the countries of the Horn of Africa comprising Ethiopia, Eritrea, Djibouti Somaliland and Somalia."
  4. ^ Encyclopædia Britannica, inc, Jacob E. Safra, The New Encyclopædia Britannica, (Encyclopædia Britannica: 2002), p.61: "The northern mountainous area, known as the Horn of Africa, comprises Djibouti, Ethiopia, Eritrea, and Somalia."
  5. ^ Sandra Fullerton Joireman, Institutional Change in the Horn of Africa, (Universal-Publishers: 1997), p.1: "The Horn of Africa encompasses the countries of Ethiopia, Eritrea, Djibouti and Somalia. These countries share similar peoples, languages, and geographical endowments."


Africa (orthographic projection).svg Ky artikull në lidhje me gjeografinë e Afrikës është i cunguar. Ndihmoni edhe ju në përmirësimin e këtij artikulli!