Jugu (gjeografi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Jugu)
Anët e horizontit
Veriperëndimi Veriu Verilindja
Perëndimi Kompass Lindja
Jugperëndimi Jugu Juglindja

Jugu është një nga katër anët e horizontit dhe është në anë të kundërt me veriun. Në botën perëndimore, fundi hartës është jugu ; jugor është drejtimi duke mbajtur këndin e 180 °. Vërtetë jug është drejtimi drejt fundit të jugut është qendra rreth të cilit rrotullonet toka, e quajtur si Poli i Jugut i vendosur në Antarktik.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etimologjia e fjalës "jug" vjen nga (anglishtja e vjetër) nga fjala suth, që kanë ngjajshmëri (gjermanishten e vjetër të nivelit të lartë) fjala sund, dhe ndoshta sunne (anglishtja e vjetër), me kuptimin e "rajonin e Diellit". Gjuhë të tjera kanë nganjëherë kanë edhe burime më interesante. Për shembull, në gjuhën Rutul jennet do të thotë të dy "parajsë" dhe "jug", për shkak që fisi besimon që parajsa është e vendosur në jug të tokave të Rutul. Në shumë gjuhë të Mesoamerica, "jug" do të thotë edhe "poshtë".

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]