Jump to content

Kazan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një kazan elektrik i bardhë modern Philips

Një kazan është një lloj tenxhere e specializuar për ujë të vluar, zakonisht me kapak, grykë dhe dorezë, ose një pajisje e vogël elektrike kuzhine me formë të ngjashme që funksionon në mënyrë të pavarur. Kazanët mund të ngrohen ose duke i vendosur në sobë, ose me elementin e tyre të brendshëm të ngrohjes elektrike në versionet e pajisjes. Siç tregohet nga emri i tij, kazan përdoret shpesh si enë çaji për të bërë çaj ose për të përgatitur një tisane. Disa versione shumë moderne bëjnë më shumë sesa thjesht zierjen e ujit, dhe gjithashtu bëjnë çajin dhe e mbajnë të ngrohtë.

Kazanet me sobë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kazan modern me sobë është një enë metalike, me një fund të sheshtë, që përdoret për të ngrohur ujin në një sobë ose pianurë.[1] Zakonisht kanë një dorezë sipër, një grykë dhe një kapak. Disa kanë gjithashtu një bilbil avulli që tregon kur uji ka arritur pikën e vlimit.

Kazanët zakonisht bëhen me çelik inox, por mund të bëhen edhe nga bakri ose metale të tjera.

Kazanet elektrike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vendet me rrymë elektrike 200–240 V, kazanët elektrikë zakonisht përdoren për të zier ujin pa nevojën e një sobë. Elementi i ngrohjes zakonisht është plotësisht i mbyllur, me një fuqi prej 2–3 kW. Kjo do të thotë që tërheqja e rrymës për një kazan elektrik është deri në 13 A, që është një pjesë e konsiderueshme e rrymës së disponueshme për shumë shtëpi: siguresa kryesore e shumicës së shtëpive varion midis 20 dhe 100 ampera. Në vendet me rrymë elektrike 120 V tërhiqet dy herë më shumë rrymë për të njëjtën fuqi. Në disa nga këto vende, kazanët elektrikë, megjithëse janë të disponueshëm, janë më pak të popullarizuar pasi shumica e prizave elektrike janë të kufizuara me rrymë në sigurimin e rreth 1,5 kW dhe kazanët ngrohen shumë më ngadalë.[2][3]

Në dizajnet moderne, pasi uji të ketë arritur pikën e vlimit, kazani çaktivizohet automatikisht, duke parandaluar që uji të vlojë dhe të dëmtojë elementin ngrohës. Një dizajn më i drejtë, kazani elektrik i stilit "ibrik", mund të jetë më ekonomik për t'u përdorur, pasi edhe një filxhan ujë do ta mbajë elementin të mbuluar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Electric Tea Kettle" (në anglisht). MadeHow.com. Marrë më 30 korrik 2012.
  2. ^ Spector, Dina (24 dhjetor 2015). "Why Europeans use electric kettles but Americans don't". Business Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2017. Marrë më 20 shtator 2017.
  3. ^ Didovich, Natalia (10 mars 2017). "The common Kiwi kitchen essential Americans don't use". Stuff (në anglisht). Marrë më 20 shtator 2017.