Zara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Zara
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
82 718 (2005) banorë
banorë/km²
Sipërfaqja km²
Administrata
Shteti Kroacia
Qarku
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse

Zara është qytet në Kroaci.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në shek. e IX p.l.k. u themelua nga fisi ilir Liburnët.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Zadra shtrihet në mes 44°06'51" të gjerësisë gjeograffike veriore dhe 15°13'40" të gjatësisë gjeografike lindore. Zara është vendosur në një pozitë të volitshme gjeografike në pjësën qendrore të të bregdetit të Detit Adriatk, i mbrojtur nga arqipelagu i ishujve të Zarës dhe nën ndikimin e detit, që ndikoi dukshëm në zhvillimin e transportit detar

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjisrimit të popullsisë të vitit 2001. popullsinë e Zarës e përbënin kroatët (92,8%) Serbët (3,3%) të tjerët 3,9% shqiptarët , boshnjakët dhe italianët

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Zadar