Arbanasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Ky artikull flet për Arbanasin e Kroacisë. Për më tepër shiko Arbanasi (kthjellim).
Arbanasi is located in Kroacia
Arbanasi
Arbanasi
Arbanasi

Arbanasi (Arbneshi) - (saktësim : Arbanasi i Kroacisë) është vendbanim në juglindje të gadishullit të Zarës, sot pjesë e qytetit të Zarës. Ky vendbanim është krijuar në shek. e 18 me ardhjen e shqiptarëve nga viset jugore të Liqenit të Shkodrës në tri faza të shpërnguljes (në vitin 1726, 1727 dhe 1733). Banorët e këtij vendbanimi e kanë ruajtur gjuhën dhe kulturën e të parëve.

Arbneshët e njohur[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]