Bernard Kotlar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bernard Kotlar është i lindur më 11.09.1956ArbanasZarës, artist kroat.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bernard Kotlar me profesion është inxhinier i elektronikës, me vite të tërë punoi si elektro-projektues. Bernardi merret intensivisht me informatikë, fotografi, dizajn grafik, muzikë dhe sport. Është autor i dhjetëra CD-ve me përmbajtje të ndryshme, katër DVD-ve dhe producent i tri CD-ve me këngë.

Për CD-në e parë multimediale “ Zadarski Arbanasi”, 2002 ka fituar ”Grba Grada Zadra” për rezultate të arritura në kulturë. Në temën Arbanasët e Zarëspunoi DVD-në të quajtur "Štorija o zadarskim Arbanasima" (Storja për Arbëreshët e Zarë)[1]. Gjithsesi duhet të cekët se Bernard Kotlar me këtë punë të tij i demantoi të gjitha dilemat rreth asaj se kush janë dhe nga kanë ardhur banorët e Arbanasit të Zarës.

shih edhe Këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]