Selaniku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Selanik
Θεσσαλονίκη
Qytet
noform
Pamja nga veriu
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 17,8 km2
Popullsia 363.987 banorë
Dendësia 20.412 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.thessalonikicity.gr

Selanik, (greqisht: Θεσσαλονίκη/Thessaloníki), është i qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të Maqedonia Qendrore, si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e Greqisë. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Selaniku sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2001 ka pasur 363.987 banorë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën Juglindore. Porti tregtar i qytetit është shumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]