Ajasofja (Selanik)

Coordinates: 40°22′33″N 22°33′54″E / 40.3758°N 22.5649°E / 40.3758; 22.5649
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

40°22′33″N 22°33′54″E / 40.3758°N 22.5649°E / 40.3758; 22.5649

Xhamia Ajasofja

Ajasofja (greqisht: Ἁγία Σοφία; Dituria e Shenjtë, turqisht: Ayasofya Camisi) ose Xhamia e Shën Sofisë ishte nje xhami osmane historike në Selanik, Greqi. Ajo është rikonstruar në vitin 1430 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e sulltanit Murati i II.

Xhamia e Ajasofjasë apo Xhamia e madhe e Ajasofjasë (Turqisht: Büyük Ayasofya Camii) ka vetëm një minare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Xhamia e Ajasofjasë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  • Krautheimer, Richard (1986). Architettura paleocristiana e bizantina (në italisht). Einaudi, Turin.