Kisha e Shën Dhimitrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Xhamia e Kasëmit)
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Dhimitrit sot

Kisha e Shën Dhimitrit (greqisht: Άγιος Δημήτριος Agios Dimitrios) ose Xhamia e Kasëmit (Turqisht: Kasımıye Camisi) është një kishë historike e shekullit të IV në Selanik, Greqi. U shndërrua në xhami në vitin 1430 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e pashës Kasëm Xhezeri dhe u shndërrua në kishë përsëri në 1912.

Referencat[redakto | përpunoni burim]