Maqedonia Qendrore

Coordinates: 40°40′N 23°00′E / 40.667°N 23.000°E / 40.667; 23.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maqedonia Qendrore (greqisht: Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, Periféria Kentrikís Makedonías) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë, që përbën pjesën qendrore të rajonitMaqedonisë. Me një popullsi prej mbi 1.8 milion banorë, është prefektura e dytë më e populluar në Greqi pas Atikës.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia Qendrore është rajoni më i vizituar i Greqisë dhe thith 18.2% të fluksit të përgjithshëm turistik në vend, me 3.21 milion turistë në vitin 2008.[1] Në vitin 2007 sipas Eurostat, fuqia blerëse ishte sa 81% e mesatares së BE-së. Në vitin 2008, BPV për frymë në Maqedoninë Qendrore ishte 18.300 €.

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Eurostat (2010). "Tourism" (PDF). Eurostat regional yearbook 2010. www.eurosta.eu. Marrë më 16 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

40°40′N 23°00′E / 40.667°N 23.000°E / 40.667; 23.000