Jump to content

Maqedonia Lindore dhe Trakia

Coordinates: 41°10′N 25°00′E / 41.167°N 25.000°E / 41.167; 25.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Maqedonia Lindore dhe Trakia (greqisht: Ανατολική Μακεδονία και Θράκη) është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë. Përbën pjesët verilindore të vendit, duke përfshirë pjesën lindore të rajonit të Maqedonisë së bashku me rajonin e Trakës, dhe ishujt Tashëz dhe Samotraka.

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia Lindore dhe Trakia është e ndarë në gjashtë prefektura dhe 22 bashki. Proporcionalisht sipas popullsisë së prefekturësndahen edhe deputetët në Këshillin Rajonal me 51 anëtarë[1].

Qarqet Popullsia Sitze Bashkitë
Drama 103.975 9 Doksato, Drama, Nevrokopi, Paranesti, Prosotsani
Evros 149.354 12 Alexandroupoli, Didymoticho, Orestiada, Samothraki, Soufli
Kavala 145.054 11 Kavala, Nestos, Pangeo
Rodopi 110.828 9 Arriana, Isamos, Gjymylxhine, Maronia-Sapes
Tasos 13.765 1 Tasos
Xanthi 101.856 9 Avdira, Myki, Topiros, Xanthi

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Griechisches Innenministerium: Rundschreiben Nr. 19 zur Durchführung der Wahlen vom 7. November 2010 für die Regionalen Behörden (gr. Εγκύκλιος υπ’ αριθμ. 19 για τη διενέργεια των εκλογών της 7ης Νοεμβρίου 2010 για την ανάδειξη ΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ ΑΡΧΩΝ), Athen, August 2010 (PDF online, 557 KB)

41°10′N 25°00′E / 41.167°N 25.000°E / 41.167; 25.000