Greqia Qendrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Greqia Qendrore (greqisht: Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, përkthehet si "Greqia Kontinentale") është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë. Rajoni zë gati gjysmën lindore të rajonit tradicional të Greqisë Qendrore dhe ndodhet në veri të Atikës dhe të Peloponezit, në lindje të Greqisë Perëndimore dhe në jug të Thesalisë dhe të Epirit.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të mëdha në çdo prefekturë, sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2001 (vetëm qytetet me popullsi mbi 1,000 banorë):

Qarqet Kryeqëndra Sipërfaqja (km²) Popullsia
Boeotia Livadeia 2,952 131,085
1 Thebes 21,211
2 Livadeia 20,061
3 Orchomenos 5,780
4 Schimatari 4,726
5 Vagia 4,509
6 Aliartos 4,207
7 Arachova 3,703
8 Dilesi 3,176
9 Oinofyta 3,137
10 Plaka Dilesi 2,973
Euboea Chalcis 4,167 215,136
1 Chalcis 53,584
2 Nea Artaki 8,646
3 Vasiliko 6,504
4 Psachna 5,766
5 Aliveri 5,140
6 Karystos 4,960
7 Amarynthos 4,141
8 Istiaia 4,125
9 Drosia 4,007
10 Eretria 3,156
Evrytania Karpenisi 1,869 32,053
1 Karpenisi 6,592
Phocis Amfissa 2,120 48,284
1 Amfissa 6,946
2 Itea 4,666
3 Delphi 2,373
4 Desfina 2,024
5 Galaxidi 1,718
6 Polydroso 1,465
7 Kirra 1,303
8 Chrisso 1,021
Phthiotis Lamia 4,441 178,771
1 Lamia 46,406
2 Atalanti 5,949
3 Stylida 5,095
4 Malesina 4,227
5 Amfikleia 3,523
6 Molos 3,203
7 Livanates 3,023
8 Martino 3,005
9 Spercheiada 2,875
10 Kato Tithorea 2,770
Totali Greqia Qendrore Lamia 15,549 605,329[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 38°54′00″N 22°26′00″E / 38.9°N 22.433333°E / 38.9; 22.433333