Greqia Qendrore (rajoni administrativ)

Coordinates: 38°42′N 22°42′E / 38.7°N 22.7°E / 38.7; 22.7
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Greqia Qendrore
Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας
Location of Greqia Qendrore
Koordinatat: 38°42′N 22°42′E / 38.7°N 22.7°E / 38.7; 22.7
VendriFlamuri Greqia
Administratë e shqendërzuarThesslis dhe Greqia Qendrore
KryeqytetiLamia
Qyteti më i madhChalcis
Njësitë rajonale
Qeveria
 • Guvernator rajonalFanis Spanos (Demokracia e Re)
Sipërfaqja
 • Gjithsej15.549,31 km2 (600,362 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej505.269
 • Dendësia032/km2 (084/sq mi)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166GR-H
IZHNJ (2019)0.848[2]
very high · 13-të
Faqja zyrtarewww.pste.gov.gr

Greqia Qendrore (greqisht: Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, përkthehet si "Greqia Kontinentale") është një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë. Rajoni zë gati gjysmën lindore të rajonit tradicional të Greqisë Qendrore dhe ndodhet në veri të Atikës dhe të Peloponezit, në lindje të Greqisë Perëndimore dhe në jug të Thesalisë dhe të Epirit.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qytetet më të mëdha në çdo prefekturë, sipas regjistrimit të popullsisë të vitit 2001 (vetëm qytetet me popullsi mbi 1,000 banorë):

Njësi rajonale Kryeqëndra Sipërfaqja (km²) Popullsia
Boeotia Livadeia 2,952 131,085
1 Thebes 21,211
2 Livadeia 20,061
3 Orchomenos 5,780
4 Schimatari 4,726
5 Vagia 4,509
6 Aliartos 4,207
7 Arachova 3,703
8 Dilesi 3,176
9 Oinofyta 3,137
10 Plaka Dilesi 2,973
Euboea Chalcis 4,167 215,136
1 Chalcis 53,584
2 Nea Artaki 8,646
3 Vasiliko 6,504
4 Psachna 5,766
5 Aliveri 5,140
6 Karystos 4,960
7 Amarynthos 4,141
8 Istiaia 4,125
9 Drosia 4,007
10 Eretria 3,156
Evrytania Karpenisi 1,869 32,053
1 Karpenisi 6,592
Phocis Amfissa 2,120 48,284
1 Amfissa 6,946
2 Itea 4,666
3 Delphi 2,373
4 Desfina 2,024
5 Galaxidi 1,718
6 Polydroso 1,465
7 Kirra 1,303
8 Chrisso 1,021
Phthiotis Lamia 4,441 178,771
1 Lamia 46,406
2 Atalanti 5,949
3 Stylida 5,095
4 Malesina 4,227
5 Amfikleia 3,523
6 Molos 3,203
7 Livanates 3,023
8 Martino 3,005
9 Spercheiada 2,875
10 Kato Tithorea 2,770
Gjithsej Greqia Qendrore Lamia 15,549 605,329[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Autoriteti Statistikor Helen (2022-07-19). "Census 2021 GR" (in el). Press release. https://elstat-outsourcers.statistics.gr/Census2022_GR.pdf. Retrieved 2022-09-12. 
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2021-07-20.
  3. ^ "2001 census". Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2011. Marrë më 31 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]