Kreta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coordinates: 35°07′N 24°32′E / 35.12°N 24.54°E / 35.12; 24.54

QSicon in Arbeit.svg Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Pa referenca, Nuk ka strukture te mirë, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon 8 shtator 2010 21:16 (CEST)
NASA photograph of Crete
Port of Heraklion

Kreta ose Gjiriti (greqisht: Κρήτη; [Kriti]) është ishulli më i madhi dhe më i populluar i Greqisë, ishulli i pestë më i madh në detin Mesdhe, dhe një nga trembëdhjetë rajonet administrativeGreqisë. Ajo formon një pjesë të konsiderueshme të ekonomisë dhe të trashëgimisë kulturore të Greqisë duke ruajtur tiparet e veta kulturore lokale (të tilla si dialektin e vet, poezinë dhe muzikën). Kreta ishte qendra e qytetërimit Minoik (2700-1420 p.e.s.), kulura më e hershme e qytetërimitEvropë, gjatë të cilës u ndërtuan pallatet e para mbretërore monumentale në Evropë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]