Jump to content

Republika e Venedikut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Republika e Venecias)
Flamuri[lidhje e vdekur] i Republika e Venecias
Shtrirja[lidhje e vdekur] teritoriale

Republika e Venedikut (italisht: Repubblica di Venezia, Venetian: Repùblica Vèneta or Repùblica de Venesia) ishte një shtet me origjinë nga qyteti i Venecias (Venediku) në Italinë verilindore. Ajo ka ekzistuar për më shumë se një mijëvjeçar, që nga fundi i shekullit të 7 deri më 1797. Ishte e njohur zyrtarisht si E Fortkthjellta Republikë e Venedikut (Serenissima Repubblica di Venezia, Serenìsima Repùblica Vènetaose ose Repùblica de Venesia) dhe shpesh është referuar si La Serenissima, në lidhje me titullin e saj si një prej "Republikave të kthjellta". Është preferuar më shumë tregtia në vend se sa të marrin pjesë në veprimtaritë e luftave të panevojshme.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhëheqësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]