Andrea Dandolo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Andrea Dandolo (1306 – 7 shtator 1354) u zgjodh dozh i 54-të i Venecias në vitin 1343, duke zëvendësuar Bartolomeo Gradenigo i cili vdiq në fund të vitit 1342.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

duke qenë i arsimuar për historiografi dhe drejtësi, Andrea Dandolo studioi në Universitetin e Padovës, ku u bë profesor i drejtësisë derisa u zgjodh dozh. Ai rridhte nga një familje e vjetër fisnike veneciane, Dandolo, që luajti një rol të rëndësishëm në politikën veneciane nga shekulli i 12-të deri në shekullin e 15-të dhe prodhoi katër dogë venecianë, prej të cilëve ai ishte admiralët e fundit, të shumtë dhe disa qytetarë të tjerë të shquar.

Ngritja e Dandolos në jetën publike veneciane ishte e parakohshme. Në vitin 1331, në moshën vetëm 25-vjeçare, ai u emërua prokuror i Bazilikës së Shën Markut . [1]

Dozh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u bë dozh në vitin 1343 në moshën 37 vjeçare [2]

Dandolo njihej si një dashamirës i arteve. Bazilikës së Shën Markut ai ia shtoi kapelën e San Isidoros, mbikëqyri ndryshimet në Pala d'Oro dhe zgjeroi dhe zbukuroi Baptisterin.

Ai reformoi kodin ligjor venedikas, duke shpallur zyrtarisht një kornizë ligjore në 1346 që përpiloi të gjitha ligjet e zbatueshme në Republikë. Ai ishte një mik i Petrarkës, i cili shkroi për Dandolon se ai ishte "një njeri i drejtë, i pakorruptueshëm, plot zjarr dhe dashuri për vendin e tij, erudit, elokuent, i mençur, i dashur dhe njerëzor".

Mbretërimi i tij ishte i rrethuar nga sfida pasi Venecia u godit nga një tërmet i dhunshëm më 25 janar 1348 që shkaktoi qindra viktima, shkatërroi shumë ndërtesa dhe, siç supozohej në atë kohë, provokoi shpërthimin e tmerrshëm të Vdekjes së Zezë, e cila nuk mbaroi deri 1350. Midis 1348 dhe 1350 vdiq një e treta e popullsisë.

Gjithashtu Venecia duroi një luftë katastrofike me hungarezët pas revoltës së shtatë të Zadarit kundër Republikës Më të Qetë në 1345. Në aleancë me hungarezët, Genova vendosi një flotë të fuqishme detare në Adriatik nën komandën e Paganino Doria që shkatërroi territoret veneciane dhe kërcënoi vetë Venedikun. Venecia u shpëtua nga fitorja e madhe detare e Lojerës në 1353.

Dandolo ishte doge i fundit që u varros në Bazilikën e Shën Markut. [3]

Shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dandolo shkroi dy kronika në latinisht mbi historinë e Venedikut,

  • Chronica per extensum descripta aa. [adnum] 46–1280 d. C. [dopo Cristo], shkruar midis 1344 dhe 1351/52, dhe
  • Chronica brevis aa. 46–1342 d. C., shkruar para vitit 1342, që të dyja mund të gjenden në vëllimin XII të koleksionit të Muratorit Rerum Italicarum Scriptores . [4]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Madden, Thomas F (2012). Venice : A New History (Hardback). New York: Viking. ISBN 978-0-670-02542-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Madden. Page 202.
  2. ^ Madden. Page 202.
  3. ^ Madden. Page 203.
  4. ^ Originally published in Milan in 1728, a new edition, edited by Ester Pastorello, was published in Bologna in 1938.