Universiteti i Padovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti strehon teatrin më të vjetër anatomik të përhershëm të mbijetuar në Evropë, që daton nga viti 1595.

Universiteti i Padovës (italisht: Università degli Studi di Padova, UNIPD) është një universitet italian i vendosur në qytetin e Padovës, rajoni i Venetos, Italia veriore. Universiteti i Padovës u themelua në vitin 1222 nga një grup studentësh dhe mësuesish nga Bolonja. Padova është universiteti i 2të më i vjetër në Itali dhe universiteti i 5të më i vjetër në botë i mbijetuar. Në vitin 2010, universiteti kishte rreth 65,000 studentë. Në vitin 2021, ai u rendit i dyti "universiteti më i mirë" midis institucioneve italiane të arsimit të lartë me më shumë se 40,000 studentë sipas institutit Censis, dhe ndër 200 universitetet më të mira në botë sipas ARWU.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]