Veneto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Veneto
Italisht : Veneto
Rajon
Stema_figuraFlag of Veneto.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Venediku
Presidenti Luca Zaia
Partia LN
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.399 km2
Popullsia (2012) 4.960.336 banorë
Dendësia 269.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 7
Faqja Zyrtare www.regione.veneto.it


Veneto (ita. Veneto) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Venetos

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°44′00″V 11°51′00″L / 45.73333°V 11.85000°L / 45.73333; 11.85000