Lacio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Italisht : Lazio
Rajon
noform
Pamje nga
Stema_figuraFlag of Lazio.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Roma
Presidenti Nicola Zingaretti
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17.232,29 km2
Popullsia 5.863.785 banorë
Dendësia 340,28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare www.regione.lazio.it


Lacio (italisht: Lazio) është krahinë në mes Umbrisë në veriperëndim dhe Kampanjës në juglindje e shtrirë në 150-160 km gjatësi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lacio zë poziten qendrore ndërmjet pjesëve të ngritura të Apenineve dhe bregdetit të Detit Tiren në gjerësi rreth 80 km. Është dy herë më e madhe se Umbria, përkatësisht shtrihet në 17.200 km². Pas Lombardisë dhe Kampanjës me më se 5 milion banorë është krahina më e banuar e shtetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 41°54′V 12°43′L / 41.900°V 12.717°L / 41.900; 12.717