Lacio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shtrirja e Lacios

Lacio (italisht: Lazio) është krahinë në mes Umbrisë në veriperëndim dhe Kampanjës në juglindje e shtrirë në 150-160 km gjatësi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lacio zë poziten qendrore ndërmjet pjesëve të ngritura të Apenineve dhe bregdetit të Detit Tiren në gjerësi rreth 80 km. Është dy herë më e madhe se Umbria, përkatësisht shtrihet në 17.200 km². Pas Lombardisë dhe Kampanjës me më se 5 milion banorë është krahina më e banuar e shtetit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 41°54′V 12°43′L / 41.900°V 12.717°L / 41.900; 12.717