Jump to content

Lugina e Aostës

Coordinates: 45°44′49″N 7°26′21″E / 45.74694°N 7.43917°E / 45.74694; 7.43917
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lugina e Aostës
Valle d'Aosta
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej127,991
Faqja zyrtarewww.regione.vda.it

Lugina e Aostës (fren.: Vallée d'Aoste, it.: Valle d'Aosta ) është rajon malor autonom në veriperëndim të Italisë.

Lugina e Aostës kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Zvicra dhe në lindje dhe jug nga Rajoni i Piemontes. Qendra administrative e Luginës së Aostës është qyteti Aosta.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aosta

Lugina e Aostës është një luginë alpine e cila, me luginat e saj degë, përfshin shpatet italiane të Mont Blank, Monte Rosa, Gran Paradiso dhe Matterhorn; maja më e lartë e saj është Mont Blank (4810 m). Kjo e bën atë rajonin më të lartë në Itali, sipas listës së rajoneve italiane sipas pikës më të lartë.

Mali Matterhorn

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e hershëm të Luginës së Aostës ishin Keltët dhe Ligurët, trashëgimia gjuhësore e të cilëve mbetet në disa emra lokalë. Roma pushtoi rajonin nga Salassi lokal rreth 25 pes dhe themeloi Augusta Prætoria Salassorum (Aosta e sotme) për të siguruar kalimet strategjike malore, dhe ata vazhduan të ndërtonin ura dhe rrugë nëpër male. Kështu, emri "Valle d'Aosta" fjalë për fjalë do të thotë 'Lugina e Augustit'.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

45°44′49″N 7°26′21″E / 45.74694°N 7.43917°E / 45.74694; 7.43917