Lugina e Aostës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lugina e Aostës
Italisht : Valle d'Aosta
Rajon
Stema_figuraFlag of Valle d'Aosta.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Aosta
Presidenti Renzo Testolin
Partia Union Valdôtaine
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.263 km2
Popullsia 127.991 banorë
Dendësia 39,22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave Lugina e Aostës nuk është e ndarë në provinca, funksionet provinciale kryhen nga rajoni
Faqja Zyrtare www.regione.vda.itLugina e Aostës (fren.: Vallée d'Aoste, it.: Valle d'Aosta ) është rajon malor autonom në veriperëndim të Italisë.

Lugina e Aostës kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Zvicra dhe në lindje dhe jug nga Rajoni i Piemontes. Qendra administrative e Luginës së Aostës është qyteti Aosta.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aosta

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°44′49″V 7°26′21″L / 45.74694°V 7.43917°L / 45.74694; 7.43917