Kalabria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kalabria
Italisht : Calabria
Rajon
Stema_figura
Emblema e Kalabrisë
Flag of Calabria.svg
Flamuri i Kalabrisë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Katanxaro
Presidenti Jole Santelli
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15.081 km2
Popullsia 2.009.307 banorë
Dendësia 133 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 5
Faqja Zyrtare www.regione.calabria.it
Provincat r Kalabrisë


Calabria.jpg

Kalabria (italisht: Calabria) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Qendra administrative e Kalabrisë është Katanxaro.

Kalabria, ish Brutiumi, është rajon në Italinë jugore, në jug të qytetit të Napolit, në afërsi me ishullin e Sicilisë. Në veri kufizhet me rajonin e Bazilikatës, në perëndim del në detin Tiren, ndërsa në lindje deti Jon. Ky rajon përfshin 15.080 km katrorë, dhe ka rreth 2,05 milion banorë. Qendra më e rëndësishme është Rexhio Kalabria me 180.000 banorë, që është port rëndësishëm i Italisë.

Rajoni i Kalabrisë ka pesë provinca:

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 38°53′30.48″V 16°35′58.2″L / 38.8918000°V 16.599500°L / 38.8918000; 16.599500