Katanxaro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Katanxaro
Italisht : Catanzaro
Qytet
noform
Pamje nga Katanxaro
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Katanxaro is located in Itali
Katanxaro
Katanxaro

Koordinatat: 38°54′00″V 16°36′00″L / 38.90000°V 16.60000°L / 38.90000; 16.60000

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Kalabria
Provinca Katanxaro
Kryetari i Bashkisë Sergio Abramo
Partia FI
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 112,72 km2
Popullsia (2019) 88 435 banorë
Dendësia 784,55 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Catanzaresi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 88100
Prefiksi 0961
Shenjti mbrojtës Shën Vitaliano nga Kapua
Dita e shenjtit 16 Korrik
Koordinatat 38° 54′ 00″ Veri

16° 36′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.catanzaro.it


Katanxaro (italisht: Catanzaro) është një qytet dhe komunë në Italinë e Jugut, kryeqyteti i rajonit të Kalabris.