Sardenja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Sardenja
Sardegna
Rajon
Stema_figura Flag of Sardinia.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Kaljari
Presidenti Francesco Pigliaru
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.090 km2
Popullsia 1.675.411 banorë
Dendësia 70 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 8
Faqja Zyrtare www.regione.sardegna.it
Provincat e Sardenjës

Sardenja është ishull i Italisë dhe rajon autonom i cili shtrihet në mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me sipërfaqe 24,000 km², në të cilën jetojnë 1.6 milion banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në tërë ishullin mbizotëron klima mesdhetare. Reshjet janë të pakta rreth 600 mm, andaj Sardenja vuan nga thatësia.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]