Sardenja

Coordinates: 40°00′N 09°00′E / 40.000°N 9.000°E / 40.000; 9.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sardenja
Sardegna
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej1,675,411
Faqja zyrtarewww.regione.sardegna.it
Provincat e Sardenjës

Sardenja është ishull i Italisë dhe rajon autonom i cili shtrihet në mes Detit Mesdhe dhe Detit Tiren me sipërfaqe 24,000 km², në të cilën jetojnë 1.6 milion banorë.

Pas Sicilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe. Sardenja është e ndarë në katër provinca dhe një qytet metropolitan. Gjuhët amtare dhe gjuhët e minoriteteve që flitën nga populli gëzojnë një 'dinjitet e barabartë' sipas ligjit e Italisë. Gjuha vendase e Sardenjës është sardinishtja.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tërë ishullin mbizotëron klima mesdhetare. Reshjet janë të pakta rreth 600 mm, andaj Sardenja vuan nga thatësia. Sipas madhësisë, pas Siçilisë, Sardenja është ishulli më i madh në detin mesdhe.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

40°00′N 09°00′E / 40.000°N 9.000°E / 40.000; 9.000