Toskana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Toskana
Italisht : Toscana
Rajon
Stema_figura
Emblema e Toskanës
Flag of Tuscany.svg
Flamuri i Toskanës
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Firence
Presidenti Enrico Rossi
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.994 km2
Popullsia (2010) 3.745.786 banorë
Dendësia 162,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 10
Faqja Zyrtare www.regione.toscana.it
Provincat e Toskanës

Toskana (italisht: Toscana) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Val d'Orcia (Siena), Toskana

Toskana shtrihet midis Apenineve në veri dhe në lindje dhe Detit Tiren në perëndim.


Koordinatat: 43°46′17″V 11°15′15″L / 43.77139°V 11.25417°L / 43.77139; 11.25417