Jump to content

Toskana

Coordinates: 43°46′17″N 11°15′15″E / 43.77139°N 11.25417°E / 43.77139; 11.25417
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toskana
Toscana
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 3,745,786
Faqja zyrtarewww.regione.toscana.it
Provincat e Toskanës

Toskana (italisht: Toscana) është një rajonItalinë qendrore me një sipërfaqe prej rreth 23.000 km katrorë dhe një popullsi prej rreth 3.8 milionë banorë. Kryeqyteti rajonal është Firence ( Firenze ).

Val d'Orcia (Siena), Toskana

Toskana shtrihet midis Apenineve në veri dhe në lindje dhe Detit Tiren në perëndim.

Toskana është e njohur për peizazhet e saj, historinë, trashëgiminë artistike dhe ndikimin e saj në kulturën e lartë . Ajo konsiderohet si vendlindja e Rilindjes Italiane [1] dhe e themeleve të gjuhës italiane . Prestigji i krijuar nga përdorimi i dialektit toskan në letërsi nga Dante Alighieri, Petrarka, Giovanni Boccaccio, Niccolò Machiavelli dhe Francesco Guicciardini çoi në përpunimin e tij të mëvonshëm si gjuhë e kulturës në të gjithë Italinë. [2] Ajo ka qenë atdheu i shumë figurave me ndikim në historinë e artit dhe shkencës dhe përmban muze të njohur si Uffizi dhe Palazzo Pitti . Toskana është gjithashtu e njohur për verërat e saj, duke përfshirë Chianti, Vino Nobile di Montepulciano, Morellino di Scansano, Brunello di Montalcino dhe Vernaccia di San Gimignano të bardhë. Duke pasur një identitet të fortë gjuhësor dhe kulturor, ndonjëherë konsiderohet "një komb brenda një kombi". [3]

Toskana është rajoni i dytë italian për nga numri i turistëve, pas Venetos. Vendet turistike më të vizituara janë Firence, Piza, Castiglione della Pescaia, San Gimignano, Lucca, Grosseto dhe Siena.

Tetë vendori toskane janë caktuar si vende të trashëgimisë botërore : Qendra historike e Firences (1982); sheshi i Katedrales së Pizës (1987); qendra historike e San Gimignanos (1990); qendra historike e Sienës (1995); qendra historike e Pienzas (1996); Val d'Orcia (2004), Villas and Gardens Medici (2013) dhe Montecatini Terme si pjesë e Qyteteve të Mëdha Spa të Evropës (2021). Toskana ka mbi 120 rezervate të mbrojtura natyrore, duke e bërë Toskanën dhe kryeqytetin e saj Firencen destinacione turistike të njohura. Vetëm në vitin 2018, Firence kishte mbi 5 milionë të ardhur, duke e bërë atë qytetin e 51-të më të vizituar në botë. [4]

43°46′17″N 11°15′15″E / 43.77139°N 11.25417°E / 43.77139; 11.25417

  1. ^ Burke, P., The European Renaissance: Centre and Peripheries (1998).
  2. ^ "storia della lingua in 'Enciclopedia dell'Italiano'". Treccani.it. Marrë më 28 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hewlett, Maurice Henry (1904). "The road in Tuscany: a commentary". Macmillan Publishers. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Top 100 City Destinations: 2019 Edition". Euromonitor International. Marrë më 17 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)