Piza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Piza
Pisa
Popullsia
 • Gjithsej88.332
Emri i banorëvePisani
{{{postal_code_type}}}
56100
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Piza (italisht: Pisa) është një qytet në Itali. Piza është kryeqendra e Provincës Piza dhe ka rreth 88 000 banorë. Qyteti është i njohur për kullën e saj: Kulla e pjerrët e Pizës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna i gjashtë më i populluar në Toskana, qyteti është pjesë e një territori i krahinës me karakteristika të ngjashme (të quajtur "zona e Pizës"), i cili me komunat fqinje të Calci, shtëpi në fermë, San Giuliano Terme dhe Vecchiano dhe Vicopisano, të merrni për të numëruar disa 190,000 banorët përhapur mbi rreth 475 km ². Ajo është gjithashtu një kulm i të ashtuquajturit "trekëndësh industriale" të formuar nga qytetet e Livorno, Pizës dhe Collesalvetti, popullsia e të cilit arrin në mbi 260,000 njerëz në gati 400 km ².

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]