Livorno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Livorno
Livorno
Qytet
noform
Pamje nga Livorno
Vendndodhja
Livorno is located in Itali
Livorno
Livorno
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Toskana
Provinca Livorno
Kryetari i Bashkisë Filippo Nogarin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 104,79 km2
Popullsia (28-02-2015) 159 431 banorë
Dendësia 1 494,69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Livornesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 57121-57128
Prefiksi 0586
Shenjti mbrojtës Shënjte Giulia nga Korsikë
Dita e shenjtit 22 Maj
Koordinatat 43° 33′ 0″ Veri

10° 19′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.livornese.it


Livorno është një qytet në Itali, kryeqendër e provincës së Livornos.

Popullsia e Livornos në vitin 2013 ishte 160 mijë banorë.