Jump to content

Chianti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shishe verë tavoline të zakonshme toskane në llojin e flasco tradicionale të përdorur më parë për Chianti

Chianti është një verë e kuqe italiane e prodhuar në rajonin ChiantiToskanës qendrore, kryesisht nga rrushi Sangiovese. Historikisht lidhej me një shishe të mbyllur në një shportë kashte, të quajtur fiasco. Megjithatë, fiasco tani përdoret vetëm nga disa prodhues të verës; shumica e Chianti shishet në shishe verërash në formë standarde. Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë, Baroni Bettino Ricasoli (më vonë Kryeministër i Mbretërisë së Italisë) ndihmoi në vendosjen e Sangiovese si varietetin dominues të rrushit të përzierjes, duke krijuar planin për verërat e sotme Chianti.[1]

Përkufizimi i parë i një zone vere të quajtur Chianti u bë në vitin 1716. Ai përshkruante zonën pranë fshatrave Gaiole, Castellina dhe Radda; e ashtuquajtura Lega del Chianti dhe më vonëProvincia del Chianti (provinca Chianti). Në vitin 1932 zona Chianti u rivizatua plotësisht dhe u nda në shtatë nënzona: Classico, Colli Aretini, Colli Fiorentini, Colline Pisane, Colli Senesi, Montalbano dhe Rùfina. Shumica e fshatrave që në vitin 1932 iu shtuan rajonit të sapopërcaktuar Chianti Classico u shtuan në Chianti emrave të tyre, për shembull Greve in Chianti, i cili ndryshoi emrin e tij në 1972. Verërat e etiketuara Chianti Classico vijnë nga nënzona më e madhe e Chianti, që përfshin qendrën origjinale të Chianti. Vetëm Chianti nga kjo nën-zonë mund të shfaqë vulën e gjelit të zi (gallo nero) në qafën e shishes, gjë që tregon se prodhuesi i verës është anëtar i Chianti Classico Consortium, shoqata lokale e prodhuesve.[2][3] Variantet e tjera, me përjashtim të Rufinës në veri-lindje të Firences dhe Montalbanos në jug të Pistoia, e kanë prejardhjen në provincat e përmendura: Siena për Colli Senesi, Firence për Colli Fiorentini, Arezzo për Colli Aretini dhe Piza për Colline Pisane. Në vitin 1996 një pjesë e nënzonës Colli Fiorentini u riemërua Montespertoli.

Gjatë viteve 1970, prodhuesit filluan të reduktojnë sasinë e rrushit të bardhë në Chianti. Në vitin 1995 u bë e ligjshme të prodhohej një Chianti me 100% Sangiovese. Që një verë të mbajë emrin e Chianti, ajo duhet të prodhohet me të paktën 80% rrush Sangiovese.[4] Chianti i moshuar (38 muaj në vend të 4–7) mund të etiketohet si Riserva. Chianti që plotëson kërkesa më të rrepta (rendiment më i ulët, përmbajtje më e lartë alkooli dhe ekstrakt i thatë) mund të etiketohet si Chianti Superiore, megjithëse Chianti nga nënzona Classico nuk lejohet në asnjë rast të etiketohet si Superiore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Madaio, Mike (2 mars 2021). "Chianti: The Myth of the Famous Ricasoli 'Recipe'". Medium (në anglisht). Marrë më 6 mars 2021.
  2. ^ Consorzio del Marchio Storico
  3. ^ Consorzio del vino Chianti Classico
  4. ^ M. Ewing-Mulligan & E. McCarthy Italian Wines for Dummies pg 147–159 Hungry Minds 2001 ISBN 0-7645-5355-0