Provinca e Firences

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Provinca Firenca
Provincia di Firenze
Shtrirja e Provincës së Firencës
Shtrirja e Provincës së Firencës
Popullsia
 • Gjithsej1.002.831[1]
Faqja zyrtarewww.provincia.fi.it
Shtrirja e provincave të Toskanës (Firenca në verilindje)

Provinca Firenca (italisht Provincia di Firenze) është një nga dhjetë nametToskanësItali. Kryeqyteti është Firenca. Ajo kishte më 31 korrik 2011 rreth një milion banorë,[1] të cilat ndaheshin në një sipërfaqe prej 3,514 km² në 44 komuna.

Provinca kufizohet në veri të saj me Emilja-Romanjën, në lindje me Provincën Arezzo, në juglindje me Provincën Siena, në jugperëndim me Provincën Piza dhe në veriperëndim me Provincat Prato e Pistoia.

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca Firenca ndahet në këto 44 komuna (të gjithë emrat në italishten):

 • Bagno a Ripoli
 • Barberino Val d'Elsa
 • Barberino di Mugello
 • Borgo San Lorenzo
 • Calenzano
 • Campi Bisenzio
 • Capraia e Limite
 • Castelfiorentino
 • Cerreto Guidi
 • Certaldo
 • Dicomano
 • Empoli
 • Fiesole
 • Figline Valdarno
 • Firenze
 • Firenzuola
 • Fucecchio
 • Gambassi Terme
 • Greve in Chianti
 • Impruneta
 • Incisa in Val d'Arno
 • Lastra a Signa
 • Londa
 • Marradi
 • Montaione
 • Montelupo Fiorentino
 • Montespertoli
 • Palazzuolo sul Senio
 • Pelago
 • Pontassieve
 • Reggello
 • Rignano sull'Arno
 • Rufina
 • San Casciano in Val di Pesa
 • San Godenzo
 • San Piero a Sieve
 • Scandicci
 • Scarperia
 • Sesto Fiorentino
 • Signa
 • Tavarnelle Val di Pesa
 • Vaglia
 • Vicchio
 • Vinci

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Sipas ISTAT më 31 korrik 2011 (italisht), e kërkuar për herë të fundit më 6 maj 2012

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]